Garmin Fénix 5X velká recenze – hodinky Crème de la Crème

3

Hodinky od společnosti Garmin (a nejen ty), procházejí téměř celou mojí sportovní kariérou (geneze u mě byla modely Forerunner 205, 910XT, 735XT – recenze). Kromě toho jsem byl/jsem vlastníkem cyklopočítače Edge 520 a modelu Edge 820 – recenze) a tak nebylo s podivem, že jsem si přál být mezi prvními šťastlivci, kteří měli možnost novou vlajkovou loď s názvem Fénix 5X vyzkoušet. Hodinky mám sice už pár měsíců, ale nechtěl jsem s recenzí vyjít ven dříve, než jsem si byl opravdu jistý že vím, co hodinky dokážou a proč si je (ne)koupit, nebo jít naopak do jiných modelů z této kategorie a to s označením 5 a 5s – recenze. Hodinky jsme měli všechny tři modely a jejich srovnání můžete najít zde.

S hodinkami jsem najezdil několik tisíc kilometrů na silničním kole, desítky naplaval na otevřené vodě i v bazénu, zároveň jsem měl možnost otestovat je při stovkách běžeckých kilometrů nejen na silnici, ale i při tréninku v rakouských alpách, nebo teď v zimě na běžkách. Právě triatlon a trénink na něj (spolu s tím jak miluji hory), pro mě byl logickým důvodem, proč jsem sáhl právě po nejvyšším modelu – který díky interní paměti dokáže (nejen) zobrazit mapy celého světa. Pojďme si ale ještě jednou na začátek připomenout, proč se nové hodinky nejmenují logicky po nástupci Fénix 3 – tedy Fénix 4 a jaký je mezi nimi základní rozdíl.

Jen málokteré chytré GPS hodinky vzbudily takovou pozornost, jako Garmin Fénix. Původně outdoorové hodinky dostaly v průběhu několika vylepšení do výbavy neuvěřitelnou škálu sportovních funkcí. Současně s mimořádně dlouhou výdrží, odolností a vzhledem blížícím se klasickým hodinkám tyto hodinky na trhu získaly mnoho svých příznivců. Poslední verze s označením Garmin Fénix 3 je na trhu k dispozici od roku 2015 a dosud nemá mezi sportovními GPS hodinkami rovnocennou konkurenci.

Pokud se ptáte proč nová řada nenese “logické” označení s názvem Fénix 4, odpověď je zcela jednoduchá – čínský trh.  Výslovnost čísla čtyři (Sì) si je totiž značně podobná se slovem smrt – (Sǐwáng).

Fénix 5S: ciferník 42mm, 67g – dostupné v klasické verzi a verzi Sapphire
Fénix 5: ciferník 47mm , 87g – dostupné v klasické verzi a verzi Sapphire
Fénix 5X: ciferník 51mm 98g, jako jediný z trojice má mapové podklady a kapacitu 12GB – dostupné pouze ve verzi Sapphire.

Klasická verze skla (tedy minerální), nehraje roli pouze v tom, že jejich náchýlnost k poškrábání je větší než u verze Sapphire, ale stejně tak u ní nenajdete možnost připojení k WiFi, jako tomu bylo u všech verzí Fénix 3.

S jakými zásadními novinkami tedy Fénix 5X vlastně přichází? Uvádím zde ty, které považuji za ty nejdůležitější.

Displej: 5/5X z 218×218 pixelů má nově 240×240 pixelů (kromě 5S, které mají 218×218). Displej má navíc oproti Fénix 3 místo 16ti barev 64.
Baterie: zvýšená kapacita v módu UltraTrac až na 75 hodin
Gyroskop: teď ve všch modelech
Strava: Strava Live segmenty pro kolo a běh společně s Live Group Tracking (jako má Garmin EDGE 820).
Senzory: Varia Vision Heads Up Display, Varia Bike Lights, Varia Bike Radar, Shimano Di2, SRAM RED eTAP & Campagnolo EPS, Muscle Oxygen
Tréninková data: FTP, Training Load, Aerobic & Anaerobic Training Effect

Mapové podklady

Fénix 5X jako jediný a první Fénix nabízí plnou mapovou podporu a rozšířené navigační funkce. Nabízí neuvěřitelných 12GB paměti a možnost dohrávání a práce s podrobnými mapami. Samotnému navigování se budu věnovat ještě později níže…

Optický snímač

Všechny nové modely řady Fénix 5X jsou standardně vybavené optickým snímačem srdečního tepu a jsou schopné měřit srdeční tep průběžně po celý den. Oproti ostatním hodinkám řady Fénix je optický snímač u řady Fénix 5 plně zarovnaný se zadní stěnou hodinek a tudíž ze zadní stěny nevystupuje. Drobná, ale příjemná změna. Hodinky jsou navíc schopné zaznamenávat tepovou aktivitu po dobu 24/7, ale tentokrát je zde frekvence snímání dokonce po 1-2s.
Běhat s hodinkami bez hrudního pásu je bohužel ještě pořád “nemožné” a hlavně velmi nepřesné. Pokud se během dne nedostáváte do vysokých tepových frekvencí, není s tím problém, ale na jakýkoliv sport – pokud tedy zrovna nehrajete kuličky, hodinky prostě nestačí. Nejen, že jsou bez elektrod údaje velmi nepřesné, ale i samotná přesnost je ještě navíc závislá od toho, jak máte (ne)oholené ruce, jak se potíte, jak je máte na ruce upnuté atd. Z toho, co mi tak vycházelo, byla tepová frekvence standardně v odchylce 5-20 tepů, což je skutečně ještě pořád opravdu hodně, ale hodně velká chyba.
Pro zaujímavost cituji Jirku Dostala: Jaký je nejpřesnější optický monitor tepu? Odpověď najdete na obrázku… Jen tak mimochodem. Přesný není ani jeden. Pokud trénink řídíte dle TF, tak jen s hrudním pásem. Pro vědecky založené – korelační koeficient při porovnání s EKG se u optických senzorů pohybuje mezi 30 – 88% podle typu zátěže. Zdroj: MSSE, Aug 2017.

Vyhodnocení zátěže a sledování klidové frekvence

Nově je k dispozici dlouhodobé vyhodnocení tréninkové zátěže, které umožnuje lépe sledovat tréninkové zatížení a vést trénink k efektivnějším výsledkům. Jako krásný příklad jak tato novinka dobře fungují, se podívejte na obrázky níže. V létě jsem šel dva švihy na kole. Oba okolo 70 km s převýšením v každém švihu tak 800+ a rychlostí přes 30km/h. K tomu ve stejný den plavání okolo 2500m a běh okolo 4:10-4:30 min/km (5km).

Tři dny jsem schválně odpočíval a pak si dal 11 km běh po 4:30 min/km. Můžete se podívat, jak krásně reagovala moje klidová tepová frekvence. Z 51 se dostala zpátky na 49 a pak vylezla zase nahoru – perfektní indikátor přetrénování, nebo když na vás něco leze…

Hodinky Fénix 5X (nejen model 5X), jsou vybavené vylepšenými displeji s vyšším rozlišením. Hodnoty na displeji jsou proto ještě snadněji čitelné a hodinky nabízí více volnosti i pro vývojáře Connect IQ aplikací (stažitelné ciferníky hodinek, uživatelské funkce a datová pole).

Rychlá výměna řemínků

Další super novinkou nových Fénix 5 je uchycení řemínků, které je nyní možné měnit rychle, bez nutnosti použití speciálních nástrojů. Můžete tak používat dvojici nebo více typů řemínků a před tréninkem v šatně v případě potřeby rychle vyměnit stylový řemínek za sportovní. Hodinky tak mohou mimo trénink na první pohled působit jako klasické hodinky a změna řemínků Vás před tréninkem přitom nezdrží a neomrzí. Řemínek tak vyměníte skutečně za pár sekund.

Cyklistika

Hodinky na kole jsem měl především kvůli testování – standardně sebou totiž vozím Edge 820 a tak jsem byl zvědav, jak si poradí především s napojením na cyklistický wattmetr a jak dobře budou navigovat…

Training effect
Achievement – fastest 40k 
Best average 20 min
Power zóny – watty – připojení na Stages
Heart rate – zóny
VO2MAX
Elevation
Vzdálenost, čas a další údaje, které na obrazovce uvidíte… obrazovka ještě suprově rotuje
Recovery check
Jak jste na tom aktuálně s ohledem na laktát? Lactate threshold

Do hodinek jsem si samozřejmě nahrával i trasy a zkoušel podle nich jezdit. Navigace je přesná a rychlá, ale koukat na hodinky když jedete třeba 30 km/h+ se Vám prostě nechce a myslím, že byste se o to ani “neměli pokoušet”, protože stačí opravdu sekunda a jste pryč ze silnice. Samozřejmě si můžete dát vibrace na každou odbočku, ale i to nevyřeší zásadní problém a tím je velikost obrazovky. Proto bych určitě doporučil zakoupit například nějaký cyklopočítač – například z rodiny Edge. Je samozřejmě dobré, že když se zastavíte, tak víte, kde zrovna jste, ale nakonec se mi osvědčilo mít puštěnou hlavně obrazovku s tepovkou a mít jí přes celý displej. Ani s propojenním na wattmetr Stages hodinky neměly problém, ale občas mi spadlo propojení s hrudním pásem a neviděl jsem pár minut shola nic.

Menu

O menu bych mohl napsat celý další článek. Můžete si například nastavit kombinaci klávesových zkratek a dlouhým držením jednoho, nebo více tlačítek dělat screenshoty, zpouštět widgety, stopky, nebo uložit lokaci. Další opravdu super novinkou je quick control menu, díky kterému se v hodinkách dostanete opravdu kamkoliv a to na pár kliků. Společně s krásně čitelným displejem –  5/5X z 218×218 pixelů – ten má nově 240×240 pixelů (kromě 5S, které mají 218×218). Displej má navíc oproti Fénix 3 místo 16ti barev, tentokrát 64.

Běh

Spousta lidí před koupí nových Fénix 5X (kromě ceny), řeší hlavně váhu. Je opravdu 30, 40, nebo 50g opravdu takový rozdíl, abyste zůstali u lacinějšího a lehčího modelu a obešli se bez mapových podkladů – určeným převážně pro ženy (Fénix 5S), nebo šli do o 10g lehčích (Fénix 5)? Myslím si, že je to celé pouze otázka zvyku. Hodinky testuji už v podstatě přes půl roku a ani jednou by mě nenapadlo, že bych měl pocit, že váží byť jen o pár gramů více. Ano, alternativou pak především pro triatlety zůstává nová vlajková loď Garmin Forerunner 935, které se ne nadarmo přezdívají plastové Fénixy, ale pokud se ocitnete někde kde jste nikdy nebyli a budete se chtít podívat někde po krajině, nebo si jít zaběhat, mapové podklady se Vám budou rozhodně hodit.

V hodinkách jsem absolvoval v létě střední triatlon a ani po něm nemohu říct, že by mi vadily, zpomalovaly mě, nebo cokoliv jiného. Stejně to samé mohu říct po 40km tréninku v rakouských alpách, kde jsem testoval především navigaci podle nahrané trasy.

Co všechno hodinky umí zaznamenat, posuďte sami… je toho opravdu hodně a jako bonus Garmin navíc nedávno přišel ještě s měřením wattů – to by ale bylo na celý další článek nebo případně tady v angličtině.

Co považuji za geniální a velmi využívám, jsou strukturované tréninky v Garmin Connectu, které posunou Vaše trénování úplně do jiné roviny…

Je to jako mít na tréninku skutečného trenéra a přesto ho nemít. To co s hodinkami můžete udělat jsou opravdu velká kouzla – viz tento strukturovaný trénink níže.

Tréninky si do hodinek můžete poslat ve workoutech buď jednotlivě (dvě šipky vedle kalendáře) a to samozřejmě i z mobilní verze…

Nebo si je můžete nahrát do kalendáře a poslat si je všechny najednou – rozplánované do dní.

Během tréninku Vám pak hodinky ukazují například to, zda jdete například 8X1km ve zvoleném tempu (například) 3:50-4:00 a to buď moc pomalu, rychle, nebo se pohybujete přesně v rozmezí, které jste si naplánovali. Samozřejmě i to, kdy přijde další trénink, nebo další pokyn (ano, ke každému dalšímu kroku si můžete dát poznámku) a samozřejmě Vás na to i hodinky zvukově upozorní.

Dejte si jen pozor, abyste moc nepoužívali diakritiku, nebo nebyl název moc dlouhý. Garmin Connect to nemá rád a pak strávíte půl dne (jako já), abyste zjistili proč nemáte v hodinkách ani kalendář, ani workout.

Plavání

S hodinkami (jako už tradičně), plavu především na otevřené vodě – nicméně jsem si velmi oblíbil i plánování složitých tréninků v bazénu. Ačkoliv jsou hodinky vybavené optickým snímačem, ve vodě nefunguje. Pokud chcete zaznamenat srdeční tep, musíte si vzít buď triatlonový, nebo plavecký pás. V okamžiku kdy hodinky ponoříte do vody, hodinky “přestanou tep zaznamenávat” – přes zápěstí a funguje snímání s pásem. Na naměřené údaje (tepy) se můžete podívat až teprve když doplavete. Hodinky zobrazují i teplotu, bohužel bez externího snímače na naměřené hodnoty zapomeňte – vyjímkou je ale měření teploty vody (viz obrázek níže). S hodinkama jsem se v létě i potápěl (do cca 10m) a i tam teplota vody docela seděla. Co většině (nejen) triatletům nebude vyhovovat je sundavání hodine . především když se dostáváte z neoprénu. Tím, jak jsou široké s tím budete mít rozhodně větší problém než s 935, nebo Fénix5.

Ano, i takhle složitý trénink do bazénu hodinky zvládnou…

Hodinky Vám navíc v poznámkách řeknou (ukážou), že si máte teď například vzít šnorchl pacičky, nebo piškot. Chcete ještě trénink ukázat v grafické podobě? Žádný problém…

S hodinkami jsem neměl při plavání za celou domu testování (ani teď) v podstatě nějaký větší problém. Co jsem ale zaznamenal je: občas nepřesné měření v bazénu nestandardní velikosti – vodní pólo (33m) – padesátku umí hodinky rozhodně lépe. Někdy hodinky ukážou v intervalu prsa, když to byl jenom freestyle, nebo občasné vypadávání signálu na otevřené vodě – viz obrázek níže. Co jsem již několikrát vyzdvihl je krásný přehledný čitelný displej a rychlá odezva.

Běžky

S reportáží jsem schválně čekal až napadne sníh a otestoval hodinky i na běžkách v Jizerských horách. Myslím, že tohle je zrovna sport, kde o hodinkách (a hlavně jejich váze) absolutně nevíte a pokud si mám vybrat 5X, nebo normální 5ky bez navigace, mám zcela jasno. Povedlo se mi shodou okolností zrovna nedávno špatně zatočit a to tam, kam moc lidí a to ani místních moc nejezdí… Bylo super se nemuset nikam dívat na mobil (kdo znáte z IPhonu IFRozen – víte o čem mluvím) a zjistit, kde je Jizerka a jak daleko to na ní bude…

Navigace

Je navigace nových Fénix 5X skutečně důvodem, proč do nich jít? Odpověd nebude úplně jednoznačná. Testů jsem provedl hned několik.

Prvním z nich byl “klasický” výběh a to v neznámém terénu, kdy jsem se schválně chtěl asi po 15 km (záměrně) ztratit. Bylo pak velmi příjemné mít na hodinkách mapu a sledovat navádění směrem zpět na start. Ano, můžete samozřejmě namítnout, že k tomu nepotřebuji mapy 5Xek a navádění na start umí v podstatě všechny modely, když dáte navádění zpět na start… Ale teď si představte, že jste hodinky zapomněli zapnout a chcete se prostě dostat jenom nazpět. Otevřete mapu, nastavíte cíl a o všechno ostatní (kromě teleportace na místo), se hodinky postarají za Vás.

Další test jsem provedl v Řecku, kde jsem si prostě chtěl jít “někam zaběhat”. Věděl jsem kam bych přibližně chtěl, ale jak se tam dostanu? V tento kamžik mi velmi pomohla funkce Around Me, která mi ukázala cestu k o pár kilometrů vzdálenému kostelu nad mořem. Stejnou funkci jsem otestoval i u nás, kde mi hodinky ukázaly krásnou cestu k významnému místu na mapě. A to bez toho abych znal okolí, nebo věděl kam se vůbec chci dostat…

Nestačí Vám to? Chcete si prostě jít jenom někam zaběhat, nebo zajet na kole? Zadejte vzdálenost a směr a hodinky Vám díky funkci Roun-trip Routing ukaží, kam byste se třeba mohli vydat…

Poslední a pro mě nejvíc důležitý test jsem provedl v rakouských alpách.

Do hodinek jsem si už v Praze nahrál překrásnou 50ti kilometrovou trasu závodu – Ultra Trail Grossglockner a chtěl je vystavit “ultimátnímu testu”. Jak si obstojí navigace v hodinkách – tedy to, kvůli čemu byste (asi především) měli místo do normální verze 5, jít do verze 5X?

V místě, odkud samotný závod startuje, jsme byli asi dva dny. Tréninkově jsem si trasu zapnul, abych se podíval, jak to bude fungovat a kus se proběhl. Další den jsem již při “ostrém testu” udělal to samé, ale hodinky se asi desetkrát zasekly a jediné co fungovalo, bylo vyresetovat je. Problém byl ale to, o co jsem se pokoušel. Zapomněl jsme totiž o den dříve samoutnou trasu vypnout a další den se pokoušel spustit tu samou. Úplně hloupá chyba, ale hodinky prostě nebyly schopné tuhle operaci “zchroustat” a sekaly se – well played Fénix 5X – lesson learned!

Běžíte, hodinky Vám pípají pokud se vzdálíte z trasy, přesně Vám ukazují i kudy máte běžet, naprostá paráda… a najednou… jste mimo, o pár metrů, pak se ztratí signál a za chvíli se zase najde. V ten okamžik Vám blikne další kilometr a to se dělo v jeden okamžik asi půl hodiny, co mi naměřily hodinky za nesmysl a jak to vypadalo, se můžete podívat zde.

Jedná se podle logu samozřejmě o kilometry 3-8. Když jsem přemýšlel o tom, čím se tohle mohlo stát, mohlo to mít asi spojitost s tím, že jsem sebou měl běžecký wattmetr Stryd. I tak mě tenhle error dost vytočil a nevěděl jsem, co se stalo a ani co se děje. Bohužel jsme se na trasu vydali velmi pozdě a to 16. září a tou dobou už na trase mohl klidně být sníh. Bohužel jsme se začali propadat až po kolena někde na 15km, kde jsme měli přejít první “pass” a pokud Vám v tu dobu hodinky ukazují trasu pouze o pár metrů jinak, máte dost velký problém, protože nevíte, kudy máte jít a přesně tohle se stalo. Ano, byla velká mlha, velmi špatné počasí, ale právě v těchto situacích by se mapa a navigace docela “hodila”.

S ohledem na to, že jsme tohle počasí “ani neočekávali” jsme se museli (díky bohu za pud sebezáchovy) vrátit. Takto vypadal celý běh a je tam i krásně vidět, jak hodinky luxusně ustřelily…

Pokud se Vám nestane zrovna to, co se stalo mně/nám (čert ví proč tomu tak bylo), tak se mi (nejn) navigování nových Fénixů 5X opravdu líbí. Je intuitivní, přehledné, akorát ten displej… ten displej už prostě na tohle “musí” být větší (co větší, prostě velký, největší) a taky odezva a načítání a vykreslování map by mohly být rychlejší. Než si zazoomujete a přescrolujete mapu, prostě to raději “neuděláte”. V běhu určitě ne, pokud ale někde půjdete na trek, vadit Vám to asi nebude. Za mě tedy poměrně smíšené pocity, ale s ohledem na to, co hodinky umí, prostě samotné navigaci dávám (dle známkování jako e škole) odřenou dvojku. Když si ale uvědomím, kam se hodinky za těch pár let posunuly, neměl bych vlastně ani brečet…

Garmin Connect

Garmin Connect se už dlouhou dobu vyvýjí a určitě by stálo za zmínku se podívat co nového v něm najdeme, protože se mi zdá, že tahle platforma je pořád (bohužel) dost opomíjenou věcí… (na to jak dobrá je).

Tahle nová verze denního přehledu mě prostě baví.

Na jedné obrazovce najdete všechno a v podstatě nikam jinam už nemusíte…

Tak která statistika mě zajímá…?

Kolik kroků, že jsme za ten rok ušli?

A kolik poschodí jsme vystoupali?

Kolik času jsme strávili ve větší záteži, která se dá považovat za “sport”?

Spánek má rozhodující vliv na náš sportovní výkon. Kolik času jsem spal hlubokým a lehkým spánkem?

Kolik kalorií že jsme za poslední týden spálili?

Na tomhle grafu zase krásně vidíme, jak tělo reauguje na stresové podněty a sportovní aktivitu. Kolik že to máme resting heart rate a průměrnou tepovku?

Jak moc reagovalo naše tělo na zátěž? Cokoliv od 0-25 je odpočinek, 26-50 je nízký level stresu, 51-75 je medium a cokoliv nad do 76 je velká zátěž. Abych měl hodnoty z celého roku (dne), musel bych nosit hrudní pás “i na noc a přes celý den”…

Spotřeba kyslíku neboli VO2 max. Bývá také nazývána aerobní kapacitou organismu a sportovní fyziologové hodnoty VO2 max. používají jako základní ukazatel vytrvalostní zdatnosti.

Kde mám laktátové prahy? Jak jste se ale mohli dočíst v našich článcích, tak prahy vlastně neexistují

Byl můj trénink produktivní… nebo vlastně nebyl?

Funkční prahový výkon (Functional Treshold Power, FTP) je definován jako výkon, který je schopen cyklista udržet teoreticky neomezeně, prakticky po dobu přibližně 1 hodiny.

V jaké fázi tréninkového cyklu se teď aktuálně nacházím?

Chcete se porovnat s ostatními uživateli z celého světa? Žádný problém…

Závěr

Chtěl jsem napsat opravdu obsáhlý závěr ale s ohledem na fakt, že jsem se (lehce) rozepsal – recenze má totiž asi přes 20 stránek (nejen) textu, si myslím, že si to mohu odpustit. Z mé recenze můžete poznat, že produkty Garmin opravdu miluji, každý rok se těším až přijdou s novinkami a ani u modelu Fénix 5X tomu nebylo jinak. Mám to tak ale i s “kterýmkoliv” (nejen) elektronickým produktem kterému věřím a zrovna ho testuji a jsem s ním spokojen. Hodinky mám od července roku 2017 a recenze vychází až v podstatě více než 3/4 roku poté – záměrně, protože jsem měl pořád pocit, že je potřeba něco přidat ukázat, nebo vyfotit. Recenze by mohla mít klidně ještě minimálně jednou tolik textu a fotek, ale to co jsem považoval za důležité jsem se snažil otestovat a zodpovědět. Například si můžete všimnout, že jsem se vůbec nevěnoval tomu, že hodinky mohou přijímat telefony číst smsky a jiné další věci. Otázka ale zní, zda se nechat rušit, když běžíte, plavete, jedete na kole, nebo zrovna běžkujete, nebo lezete po horách? Já osobně si ten stav flow a mindfulness vzít nenechám a vzít nechci. Zcela jistě chcete vědět, zda má smysl do nových 5X investovat, nebo zůstat u základních modelů – nejen řady Fénix. Moje odpověd zní, že pokud děláte triatlon, lezete po horách, hodinky určitě využijete. Pokud Vám jde o šetření gramů a cenu, zkuste jít do modelu Garmin 935, nebo nižší řady rodiny Fénix 5 (5s). Nechtěl bych jiné hodinky a dokud Garmin nepřijde s něčím opravdu převratným jsem přesvědčený, že minimálně dva roky měnit nebudu (Garmin totiž mění produktovou řadu většinou právě po dvou letech). Těším se už na testování nových Vector 3.

Pokud byste si chtělí přečíst opravdu velmi dobrou českou recenzi, tak každý rok doporučuji recenze Michaela Nováka nebo nejlepšího zahraničního recenzenta DC Rainmakera.

3 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den. Mám tři týdny Fénix5,byl jsem 7x běhat. Po prvním běhu mi podstatně kleslo VO2max a od té doby se vůbec nezměnilo ve srovnání s minulým sporttestrem FR35,kde se mi měnilo skoro po každé aktivitě. Je třeba ve Fénix5 něco speciálně nastavit a nebo se to vyhodnicuje zcela automaticky nezávisle na nastavení ? Jediné co jsem nastavil byla hodnota max ST na 178tep/min ( podle 220-věk ) a nevim jestli je to správně. Děkuji za radu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno