mySASY – Diagnostický systém, který maximalizuje váš výkon!

5

Všechny procesy v organismu, které se odehrávají bez lidského vědomí, jsou řízeny samostatnou částí nervového systému – autonomním nervovým systémem (ANS). Cílem řízení je zachování vnitřní rovnováhy organismu. Podílí se na něm vždy obě části ANS označované jako sympatikus a parasympatikus. mySASY využívá nejmodernějších vědeckých poznatků, moderních dostupných technologií a především originálních algoritmů analýzy a interpretace dat, umožňující sledovat aktivitu obou částí systému i v terénních podmínkách. Aktuální stav autonomního nervového systému, především hodnocení aktivity obou jeho větví, detailně popisují vliv předchozího zatížení na vnitřní rovnováhu organismu a umožní tak stanovit další optimální tréninkový režim.

CEO Radim Šlachta se s metodikou SA HRV setkal poprvé při svém Ph.D. studiu v oblasti fyziologie zátěže pod vedením doc. Stejskala. V rámci jeho disertační práce vznikly základy originálního algoritmu hodnocení, které se staly podkladem dalšího vývoje zapracovaného do postupů využívaných v mySASY. 15 let působil na Fakultě tělesné kultury, kde se v oblasti výzkumu věnoval tématům uplatnění SA HRV ve sportu a vlivu pohybu na zdraví a životní styl. Od 2012 vedl centrum sportovní a preventivní medicíny Agel Sport Clinic, kde se metodika SA HRV stala jednou ze základních součástí diagnostiky rekreačních i vrcholových sportovců. Ve volném čase dělá vše pro to, aby zůstal aktivním sportovním lezcem. Jsme rádi, že jsme dostali možnost Radima vyzpovídat

Kdybys mohl Radime jednou (klidně i dosti laickou větou říct) co je mySASY zač… co bys řekl?

mySASY je v praxi jednoduše použitelný systém, který, na rozdíl od všech běžných zařízení, jako jsou sportestery, wattmetry, GPS lokátory atd. měřících tréninkové zatížení, monitoruje celkovou výslednou odpověď organismu na toto zatížení. Až následná odpověď organismu na zatížení rozhoduje o skutečném (pozitivním či negativním vlivu) efektu tréninku.

Proč se zařízení jmenuje zrovna mySASY?

SA reprezentuje Spectral Analysis – tj. Spektrální analýzu, klíčovou metodu zpracování dat, která odlišuje náš systém od všeho ostatního na trhu. A zároveň Sport Assesment – česky sportovní diagnostiku. SY je zkratkou pro SYstém. Úvodní “my” je tam hlavně proto, že jsme potřebovali webovou doménu a “SASY.com” již byla obsazena.

Jak tě napadlo s něčím takovým přijít na trh?

20 let jsem na vývoji a praktickém využití metodiky, především ve sportu, pracoval na různých úrovních a v různých prostředích. Od vědy na univerzitě po komerční praxi na klinice sportovní medicíny. Viděl jsem, že metoda výborně funguje. V dostupném “laboratorním provedení” byla však pro 99% sportovců zcela nedostupná. Sledoval jsem možnosti dostupných moderních technologií tak dlouho až ve mne uzrálo rozhodnutí. Buď teď, nebo nikdy. Nebylo lehké opustit místo vedoucího sportovní kliniky a pustit se do budování vlastního projektu od úplné “0”. Zatím ale nelituji (smích).

Co je Sympatikus a Parasympatikus a proč by nás (nejen) zrovna tyhle dva údaje (které stojí za mySASY) měly zajímat?

Jsou to dvě, protichůdně působící, větve nervového systému, který řídí v organismu vše co se odehrává bez našeho vědomí. Protože na stavu a aktivitě obou větví závisí všechny procesy organismu související s adaptací na tréninkové zatížení, je informace o jejich stavu pro plánování a řízení tréninku klíčová. Existuje více systému umožňující hodnocení celkové aktivity systému. Pouze mySASY ale umí stanovit jak aktivní, je která větev. Protože jsou jejich role zcela protichůdné (parasympatikus – regenerace, sympatikus – aktivace), je rozdělení, které mySASY poskytuje zcela zásadní přidanou hodnotou.

Co je spektrální analýza variability srdeční frekvence (SA HRV)?

Spektrální analýza je matematická metoda umožňující hodnocení jevu, kterému se říká “variabilita srdeční frekvence” (heart rate variability – HRV). Variabilita srdeční frekvence je dána aktivitou ANS. Právě díky spektrální analýze jsme jako jediní schopni rozlišit aktivitu jednotlivých větví ANS.

Měření s mySASY probíhá ve dvou polohách stoj/leh. V každé musí být načteno alespoň 300 tepů. Monitorování předchází krátký leh zajišťující počáteční uklidnění. Celé měření řídí aplikace z mobilního zařízení. V podstatě se probudím a první, co udělám je, že si ještě na 15 minut “lehnupostojím” (smích). Proč zrovna 300 tepů a proč měření v lehu, ve stoje a pak zase v lehu?

300 je matematická podmínka pro provedení spektrální analýzy. Blíže se dá říci, že každý ze dvou sledovaných systémů ovlivňuje změny v srdeční činnosti (sledované s přesností na 0,001s) na jiné frekvenci. Právě klíčový sympatikus ovlivňuje “nízkofrekvenční změny”. To znamená změny, které se v 5 min záznamu vyskytnou třeba jen 3 x. Pokud by byl záznam kratší, nebyli bychom schopni tuto informaci vůbec zachytit. Proč leh – stoj – leh? Je to protokol, který zavedl doc. Stejskal před 20 lety a pomocí něj jsme získali klíčové původní výstupy. Právě tato změna polohy nám dává některé zásadní informace, které ostatní nemají. Tím, že se to takto dělá již 20 let máme náskok, který si doufám velmi dlouho udržíme (smích).

“Výsledky spektrální analýzy variability srdeční frekvence (SA HRV) a jejich využitelnost pro řízení tréninku nelze srovnávat a zaměňovat s orientačními “minutovými testy únavy”, které poskytují dnes téměř každé sportovní hodinky.” Můžeš tohle nějak rozvinout?

Sledování “variability srdeční frekvence”, která umožňuje hodnocení aktivity ANS je veliké odborné téma a samozřejmě to láká spoustu subjektů z praxe. Zcela základní, obecné informace o “celkové aktivitě ANS” se dá teoreticky získat i z krátkého záznamu. Toho se právě rostoucí množství komerčních subjektů snaží využít. Bez hluboké znalosti metodických a fyziologických zákonitostí se však dopouštějí zásadních metodických a interpretačních chyb což se bohužel v praxi projevu spíše v diskreditaci, než v popularizaci této, skutečně ojedinělé, metodiky.

Pro koho je mySASY určené? Musím být vrcholový sportovec, hobík, nebo kterýkoliv člověk, kterého zajímá, jak na tom aktuálně fyzicky je? (přetrénovanost, nemoc, únava, nebo je ze mě aktuálně Iron Man) (smích).

My říkáme, že mySASY je pro každého, kdo se chce pomocí tréninku zlepšit a chce trénovat efektivně. Je jedno jestli je to olympionik, nebo hobík, který chce zlepšit třeba čas na půlmaratón. Pokud si chce někdo jen “zasportovat” a je mu úplně jedno jestli to má pozitivní či negativní vliv na jeho organismu, tak ten mySASY asi nevyužije.

Už tedy vím, že si změřím Sympatikus a Parasympatikus a údaje pošlu k Vám na server, kde se data zpracují a okamažitě vyhodnotí. Okamžitě se tedy mohu rozhodnout zda mám, nebo či nemám jít vůbec dneska trénovat?

V principu je to tak. Doporučení netrénovat je zcela vyjímečné. Spíš jde vždy o vhodnou úpravu tréninkového režimu.

Před odesláním údajů na server vyplňuji ještě doplňující údaje, tedy délku posledního tréninku, kvalitu spánku, to jak se aktuálně cítím a jak trénuji. Jak moc důležité tyhle údaje jsou pro celkové vyhodnocení/upřesnění?

Tyto údaje nevstupují do hodnotícího algoritmu. Jediné co lehce ovlivní jsou interpretační věty pod ručičkou kompenzace. Jsou tam především proto, aby mohl uživatel srovnat výsledky měření se svou tréninkovou zátěží.

Další službou, kterou mySASY nabízí je tréninkový profil. O co se přesně jedná a o kolik to stojí navíc?

Chápeme, že okamžitý nákup, takto převratné technologie, o které většina lidí dosud neslyšela není jednoduchým rozhodnutím.

Tréninkový profil je proto služba, kterou jsme připravili především pro lidi, kteří nákup a využívání mySASY zatím zvažují. Za 1500 Kč jim vše potřebné na 1 měsíc zapůjčíme. Vše jim přijde až domů. V rámci služby by měli za měsíc udělat minimálně 15 standardních měření. My jejich měření vyhodnotíme, stanovíme jaký jsou tréninkový typ. Od toho se odvíjí další doporučení pro další trénink a směřování sportovní aktivity, které od nás rovněž získají v rámci zasílaného výsledného protokolu.

Pokud se rozhodnout mySASY dále využívat, doplatí už jen cenu zařízení a používají jej dále. Pokud se spokojí s výsledným protokolem, zařízení si nich vyzvedne kurýr a tím pro ně využívání služby končí. Je velmi zajímavé zda váš tréninkový typ odpovídá definici Talent, Držák, Klasik, či Hrozba. Již to může zásadně ovlivnit váš další trénink.

Proč je nejdelší doba od posledního absolvovaného tréninku max 48hod+?

Co je starší než 48 hodin bereme jako irelevantví vzhledem k danému měření

Má smysl se třeba měřit i když na mě zrovna něco leze (a pár dnů nechodím trénink)?

Ne. O to důležitější je měřit se při návratu do tréninku.

K mySASY tedy potřebuji kromě zařízení ještě nějaký “tarif”?

Říkáme tomu “program”. Buď si pořídíte program “Forever” a mySASY Vám funguje navždy, nebo program “Sport”, který je postaven na hrazení měsíčního poplatku.

Kolik mySASY stojí?

Základní “balíček” obsahující potřebné zařízení a individuální účet je za 3500 Kč. Pak si může klient pořídit program Forever za 1000 Kč navždy. Nebo Sport s měsíční platbou 200 – 250 Kč měsíčně (finální cena závisí na tom, na jak dlouho a jakou formou program hradí).

Kolikrát bych přístroj měl používat? Měl bych ho třeba používat víc, když na mě něco leze, nebo se chystám na závody a mám pocit že mám/nemám formu?

Po prvních cca 15 měřeních uvidíte, jak na tom aktuálně jste – tomu říkáme “Tréninkový typ”. Z této první zkušenosti a vašich sportovních cílů vyplyne, jak budete mySASY dále využívat. Teoreticky by bylo nejlepší měřit se denně. Prakticky je to však pro naprostou většinu uživatelů nereálné a proto to ani klientům nedoporučujeme. Je dobré se měřit v situacích, kdy vás skutečně zajímá reakce organismu tj. Např. po těžkém zatížení, nebo ve fázi kdy byste měl být naopak nejvíc odpočatý. Jak jste zmínil je dobré zvýšit frekvenci měření při přípravě na zásadní závod, či při změně stavu, kdy chcete identifikovat, co se v organismu děje.

Přístroj může používat úplně každý? Jsou tam nějaké limitace?

Přístroj může použít každý. Věkově jsme spodní hranici stanovili na cca 10 let. Záleží ale dost na vyspělosti mládežníka. Samozřejmě pokud bude mySASY používat nemocný člověk, budou se do výsledku promítat dominantně vlivy nemoci a ne vlivy ničeho jiného.

S jakou přesností podle Vašich údajů přístroj pracuje a data následně vyhodnocuje?

Snímáme data s přesností na tisícinu sekundy. Vyhodnocení probíhá u všech parametrů na populační škále od -5 do 5. Kladný výsledek označuje nadprůměr, záporný podprůměr.

Za vyhodnocením z mySASY tedy stojí údaje z činnosti srdeční a dechové frekvence a do toho na serveru studuje nějaká “superkomplikovaná” matematická rovnice a “tisíce hodin” znalostí (nejen) fyziologie?

Odborně snímáme vzdáleností R-R intervalů (jednotlivý srdečních stahů) s přesností na 0,001s. Dechová frekvence do algoritmu nevstupuje. Zbytek jste popsal přesně (smích).

“Zachránily” údaje z mySASY někomu život, nebo naopak pomohly někomu k vynikajícímu výkonu?

Zda již zachránily život si netroufnu tvrdit, ale jistě už zachránily řadu sportovců před přetížením a zdravotními problémy. Osobně jsem pracoval s několika špičkovými sportovci, kteří se s pomocí mySASY dostávali z velmi těžkého přetížení. V těchto případech je nejlépe vidět, jak skvěle diagnostika funguje.

Proč s tímto typem zařízením přišel někdo až teď? Podle počtu ocenění které mySASY všude (nejen v ČR dostává) to vypadá na velký hit (nejen). A to nejen oblasti sportovní medicíny…

Je potřeba skloubit velmi komplikovanou metodu snímání, zpracování a vyhodnocení dat (v tom jsme moc dobří (smích) s prezentací a interpretaci “běžnému klientovi” tak, aby to pro něj bylo pochopitelné a prakticky využitelné. To je neskutečná alchymie, kterou se stále učíme. Zdá se, že jsme zatím jako jediní měli schopnosti a odvahu se do tohoto dobrodružství pustit.

Co mySASY plánuje dál? Nějaké vylepší o kterém můžeš Radime mluvit?

Aktuálně pracujeme na verzi 2.0 na jejímž vývoji pracujeme národním superpočítačovým centrem IT4innovation. Naší obrovskou výhodou je množství dat, která každodenně získáváme (jen za minulý rok jsou jich milióny) hodnot. To nám umožňuje řešit vylepšení, která byla dosud považována ze nemožná. Klienti se mají na co těšit.

Neplánujete se “spojit” s nějakým z výrobců hodinek?

Budujeme nějaké kontakty. Za sebe vidím nějaké možnosti spolupráce, ale není to pro nás zásadní.

Dá se říct, že údaje od každého uživatele celý “ekosystém” ještě zlepšuji?

Přesně tak to je. Zlepšují celý systém, ale především zpřesňují uživatelův vlastní profil. Se zapojením umělé inteligence ve verzi 2.0 se tento princip dostane do zcela jiné dimenze.

Jsi i ty sám pravidelným uživatelem mySASY?

Samozřejmě.

Vždycky jsi sportoval, takže mySASY sis tak trochu “udělal pro sebe”?

Bohužel má moje příprava hlavně limity, které mySASY nedokáže vyřešit, ale principy které díky mySASY vidím skutečně ve své “přípravě” využívám.

Myšlenka přijít na trh s tímto přístrojem tě napadla v průběhu tvé sportovní dráhy, nebo pracovní kariéry?

V práci. Jako vedoucí sportovní kliniky, jsem každý den vidět jak zásadní vystup SA HRV poskytuje, ale že je díky laboratornímu provedení téměř nevyužitelný v praxi.

Připravili jsme si pro Vás s mySASY SOUTĚŽ o dva tréninkové profily.

Stačí opravdu jednoduché. Napište nám pod tento článek, nebo FB post odpověď proč zrovna Vy byste tuto technologii rádi využili a olajkujte jejich FB stránku. Soutěžit můžete až do konce dubna. Poté vylosujeme dva výherce.

5 KOMENTÁŘE

  1. Technologii mySASY bych ráda využila jako pravidelně sportující hobík účastnící se běžkařských, běžeckých a triatlonových závodů, abych předcházela přetrénování a lépe připravovala svoji formu na tyto závody.

  2. Dobrý den,
    technologie mySASY je velice působivá a pokud bych měl šanci tento produkt otestovat, dost by mě zajímalo porovnání s aplikací trainingpeaks v mé triatlonové přípravě. Zatím jsem poslední tři roky zažil několik zranění v mé sportovní přípravě a zjištění ne jen tréninkového profilu by mohlo více objasnit jejich příčinu.

  3. Jako hobík co jezdí na kole, na běžkách, plave, běhá atd bych docela rád věděl jak na tom jsem a jaký efekt mají mé aktivity. Možná by se mi podařilo konečně objasnit různé a odlišné pocity ze stejných či podobných aktivit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!