Jaké kolo na triatlon? Tipy od Tomáše Miky

0

Tradiční motto tvrdí, že cyklistika je jen jedna. To je pravda, ale typů kol je celá řada a to stejné platí i pro triatlon. Jaký typ kola potřebuji na triatlon? Záleží na tom, o jaký triatlon se jedná. Ten můžeme rozdělit na tři základní skupiny: hákový (tam, kde je povolená jízda ve skupině, neboli v háku), bezhákový (závod, kde platí pravidla jako pro individuální časovku) a terénní.

Začneme od konce, pro terénní triatlon je nezbytné horské kolo. Trendem posledních let jsou takzvané 29“ nebo 27,5“. Tradiční horská kola mají obvod kol 26“ palců. Na terénní triatlon (offroad, nebo prestižnější Xterru) jsou MTB kola povinná.

Druhou kategorii jsou kola s povolenou jízdou v háku. Tradičně takovými závody jsou sprint a olympijský triatlon. Zde se používají klasická silniční kola, v poslední době jsou oblíbená silniční aero kola. Kolo je vybaveno klasickými oblouky, disk, ani loukotě nejsou povoleny. Samostatnou kapitolou je pak možnost použití hrazdy. Ta smí být na takovém kole, ovšem jen v krátké variantě (nesmí přesahovat délku pák). Hlavním důvodem použití těchto kol je bezpečnost. Jízda v háku klade důraz na ovládání kola či okamžité brždění.

Poslední kategorii jsou kola určená pro bezhákový triatlon. Bezhákový triatlon je zpravidla dlouhý triatlon (střední, dlouhý, ironman) nebo může být i krátký (sprint a olympijský).

Každý závod má přesně stanovené pravidlo o povolené, či zakázané jízdě v háku. V případě, že tzv. drafting je zakázaný, je vždy stanoven minimální rozestup mezi jezdci, včetně pravidla o předjíždění. Jasným trendem je použití tzv. časovkářských speciálů. Taková kola mají zvýšené nároky na aerodynamiku, využívají se loukotě, disková kola, vysoké aeroráfky, či aeropřilby. Na takový závod se dá využít i klasické silniční kolo s dlouhou hrazdou (pro hákové triatlony je zakázána), jezdci často volí posunutí sedla co nejvíce dopředu.

Není žádným tajemstvím, že člověk stejné výkonnosti bude na speciálu ovšem výrazně rychlejší. Vlastní kategorií jsou pak kola speciálně určená pro dlouhý triatlon. Ty se liší svoji konstrukcí trubek, posedu i výbavou. Mezinárodní cyklistická unie má přísná pravidla pro časovkářská kola. V triatlonu jsou pravidla o konstrukci kola velmi benevolentní – proto často můžeme vidět různá „monstra“, či extravagantní projekty jako je Ventum nebo Falco. Triatlonové speciály mají ještě jeden benefit – jsou komfortnější a více variabilnější na kompromisní posed (aerodynamika versus pohodlí).

Kontaktovat mě můžete na webuFB, nebo Twitteru

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here