Jak se stát IRONMANem 2: přehled nezbytného vybavení a kolik to všechno stojí

0

V druhém díle triatlonové rubriky bych rád věnoval pozornost triatlonovému vybavení, které je nezbytné k úspěšnému závodění. Téma jsem směřoval k blížícím se Vánocům, abyste mohli inspirovat Vaše nejbližší okolí k užitečným dárkům. V první řadě je nutno poznamenat, že triatlon je velmi nákladný sport a počáteční investice je značná. Pokusím se udělat výčet toho nejdůležitějšího, co je k triatlonu potřeba. Nebudu jmenovat ty nejlevnější produkty, které se na trhu nacházejí, často totiž platí staré české moudro „nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci“.

 

Plavání: plavecká část patří k té méně nákladné disciplíně, přesto počítejte s těmito výdaji. K triatlonu patří neopren, jeho použití je stanoveno pravidly České triatlonové asociace (dále jen ČTA). Pakliže se účastníte závodu, který zaštiťuje ČTA, na dodržování pravidel se klade velký důraz. Benefity neoprenů jsou následující: 

  •  – lepší poloha těla při plavání,
  •  – ochrana proti chladu,
  • – vědomí toho, že v neoprenu se neutopíte,
  • – zrychlení v řádu vteřin na 100 metrů, při ironmanu se jedná o minuty.

U neoprenů bych volil střední třídu, který má všechny nezbytné vlastnosti 

Nebo o stupeň vyšší model . Další nezbytnou, ale výrazně levnější investicí jsou plavecké brýle. U nich platí pouze jedno kritérium sedí/nesedí. Obecně na triatlon se používají brýle s více silikonem, který ochrání oči od případného kontaktu se soupeři a tmavší skla, která Vás ochrání od přímého slunce. 

Cyklistika: cyklistika je v triatlonu ta nejnákladnější disciplína, která vyžaduje spoustu investic. Silniční kolo jde rozdělit do dvou základních skupin. Klasické silniční kolo, které jde využít, jak pro krátký, tak pro dlouhý triatlon. Pakliže se připravujete na dlouhý triatlon, velmi užitečným doplňkem je triatlonová hrazda.

A jaký typ hrazdy zvolit? Tomu se speciálně věnuji na mém webu. Druhým typem kolo jsou tzv. speciály, které se mohou použít výhradně na bezhákové závody. Ke kolo potřebujete i cyklistické tretry ), ty triatlonové jsou speciálně konstruovány pro jízdu bez ponožek a rychlé nazutí, ale se dají použít i na běžný trénink. V tréninku vřele dopuručuji, v závodě je pak poviná cyklistická přilba ) zde jsou dva typy: aerodynamická a klasická silniční. Vše záleží na ambicích a možnostech samotného závodníka, zda má chuť investovat peníze do dražší aero helmy.

Běh: na běh v triatlonu vám stačí běžecké boty. Ty triatlonové se od klasických běžeckých liší ve způsobu zavazování. V triatlonu se počítá i čas strávený v depech a tak netřete čas zbytečným manipulováním. Pakliže máte klasické běžecké boty upgradujte je o speciální gumové tkaničky se kterými nemusíte ztrácet cenné vteřiny.

Triatlon: triatlon se absolvuje v jednom oblečení, který je pro tento sport speciálně navržený. Každý typ triatlon má své specifika. Na krátký triatlon se výhradně používá jednodílná kombinéza, na ty delší tratě je možno použít oddělený outfit, tedy top a šortky. Až už kombinéza, nebo šortky mají upravenou vložku, se kterou se dá bezproblémově běžet. Materiál je rychleschnoucí a komfortní pro tělo. Některé modely jsou obohaceny o kapsy, jiné jsou bez kapes. Vše záleží na individuálních potřebách závodníka. Výběr oblečení doporučuji prodiskutovat s odborníkem. Dále je nutné mít tzv. přehazovačku na startovní číslo. Zajisté Vám hravě postačí obyčejná guma, přesto pás na číslo přinese potřebný pohodlí.

Existuje celá řada dalších doplňků, které Vám usnadní průběh triatlonových závodů, přesto jsem se pokusil vyjmenovat ty nejzákladnější, které k závodění potřebujete. Pakliže potřebujete jakoukoli pomoc s výběrem produktů, konzultací či jen se s někým poradit neváhejte kontaktovat odborníky ve specializované prodejně. Popřípadě na emailu: tomasmika.com@email.cz

Tréninkový plán 5. -8. týden (můžete stáhnout zde)

5) týden trénujete skoro maximum předepsaných dávek

6) týden obměňte vytrvalostní úterní běh za běh do kopce. Doporučuji 15min rozklusaní, 4x2min svižný běh do mírného kopce, zpět volná chůze jakmile klesne TF pod 120, pak běžet další úsek. Nezapomeňte se pořádně vyklusat.

7)  týden zde je hlavní test na 800 metrů v plavání. Zjistěte Vaše maximální možné tempo na delší distance. Ostatní disciplíny trénujte v maximální předepsané délce.

8) týden je opět volnější – regenerační, bez intenzity a délka zátěže je nejnižší.

Nedělní kolo venku je pro otrlé sportovce, dá se nahradit indoor jízdou na trenažeru nebo spinningem. Pakliže absolvujete jízdu na trenažéru, dbejte na doplňování tekutin. Doba zátěže je od 60 min do 90 min. Snažte se jet frekvenční jízdu, aby se vaše kadence pohybovala okolo 90 otáček za minutu. 

A máme pro vás soutěž! Vyhrajte Tomášův triatlonový dres. 

Stačí když pod článek odpovíte na jednoduchou otázku: Kolik Tomáš váží kilo? Nápovědu naleznete na jeho osobním webu. Hlasovat můžete do konce příštího týdne, kdy jedno z vás vybereme

 

 

Pokračovat v tomto seriálu<< Jak se stát IRONMANem 1: triky na skloubení tří disciplínJak se stát IRONMANem 3: jak se co nejvíc posunout v zimě? >>