Jak se stát IRONMANem 4: nezbytné zásady pro plánování sezony

0

Určitě si nejprve přečtěte prvnídruhý a třetí díl

V následujícím článku se budu věnovat aktuálnímu tématu: jak naplánovat dokonalou závodní sezónu. Mnoho sportovců poctivě trénuje a svému tréninkovému plánu věnuje značné úsilí, ale jaké úsilí věnuje struktuře závodní sezóny? Rád bych se s Vámi podělil o mé zkušenosti s naplánováním sezóny. Zimní období je ideální dobou pro plánování. Text prosím neberte jako dogma nebo jedinou cestu, berte ho jako inspiraci, která především nezkušeným závodníkům pomůže dosáhnout požadovaných výsledků.

Má závodní sezóna se skládá ze dvou vrcholů tzv. áčkové závody, které mají mezi sebou dostatečný časový odstup. Mít v sezóně dva vrcholy výrazně pomůže udržet vaši motivaci trénovat přes celou závodní sezónu.

11148086_10153328492300984_1831835422_o

Dva vrcholy jsou logickou volbou pro většinu závodníků, první vrchol bývá v první části závodní sezóny a druhý vrchol by měl být zpravidla koncem sezóny. Pakliže někdo plánuje pouze jeden vrchol, vystavuje se značnému riziku stavu „závodit pod tlakem“. Naopak mít v sezóně tři vrcholy může vést k tomu, že závodník ani na jednom závodě nepředvede 100% výkon. Vrchol/y sezóny by měl zpravidla předcházet tzv. „béčkový“ závod, tedy jakýsi test formy na kratší vzdálenosti. Je to závod, na který se speciálně nepřipravujeme, ale na start jdeme s vědomím ukázat své maximum. Béčkové závody vybíráme s ohledem na áčkové. Poslední skupinou závodů jsou závody třetí kategorie, neboli céčkové. Ty beru jako jakýsi trénink, získáváme zde nové zkušenosti a testujeme zde věci, které máme v plánu použít na závodech první a druhé kategorie.

Sestavení dokonalé sezóny vyžaduje velký cit. Znám mnoho sportovců, kteří mají „závodní“ sezónu přes celý rok. Takový závodník má sice mnoho zkušeností, nestresuje se závody, ale chybí mu dostatečná dravost. Závodí na úkor tréninku, i když se může jednat jen o céčkové závody. Opakem je závodník, který se chystá pouze na jeden závod. Takový závodník není dostatečně „vyzávoděný“, rozjetý a vystavuje se příliš velkému stresu. Osobně volím následující strukturu:

  • přípravné období (trénink)
  • závodní období (závody)
  • přechodné období (odpočinek)

11149779_985065148184663_7024674188972449389_o-1

Přípravné období zakončuji těsně před závodní sezónou běžeckými závody (10km, 21,1km). V žádném případě nepovažuji maraton (42,2 km) za vhodný test výkonnosti před triatlonovou sezónou. V závodní sezóně zpravidla mívám následující strukturu:

C-C-B-A* + týden přechodné období, následuje opět stejný cyklus C-C-B-B-A, zakončení sezóny. Druhou část sezóny většinou obohatím o další „béčkový závod. Pakliže je vaším vrchol poloviční ironman závody bych volil následující:

  • Sprint – sprint – olympijský – půlironman (vrchol)
  • Zda je vaším vrcholem Ironman závody bych volil takto:
  • Sprint – olympijský – půlironman – ironman (vrchol)

Půlironman absolvuji 2-3 týdny před samotným vrcholem, nikdy ne týden před závodem.

*C – céčkový závod, B – béčkový závod, A – áčkový závod.

Jakmile má sezóna dva vrcholy, vždy ctím minimálně týden přechodného období, ve kterém se snažím zapomenout na triatlon a věnuji se regeneraci.

Kontaktovat mě můžete na webu, FB, nebo Twitteru

11700535_1165231213490540_5601972394092805571_o

 

Pokračovat v tomto seriálu<< Jak se stát IRONMANem 3: jak se co nejvíc posunout v zimě?Jak se stát IRONMANem 5: statistika – součást každého tréninku, ale jak ji porozumět? >>

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here